Mohs хірургія
Мікрографічна хірургія за методикою Мооса є на сьогодні найкращим варіантом лікування раку шкіри. Таке втручання дозволяє досягти максимального відсотка виліковування при базаліомі, сквамозно-клітинній карциномі, меланомі.
Суть методу полягає у поетапному висіченні пухлини з обов’язковим гістологічним контролем кожної маніпуляції.
У клініках Америки, Ізраїлю та інших країн з високорозвиненим рівнем медицини хірургія Mohs прийнята як зразок мікрографічного втручання та з успіхом застосовується для повного лікування раку шкіри.
Покази до проведення операції за методом Мооса
Операція з використанням методу Моса виконується:
- за наявності рецидиву пухлини, що глибоко проникає у здорові тканини за допомогою множинних тяжів;
- у хворих із проявами імунодефіциту будь-якої етіології, яким життєво необхідно уникнути найменших ризиків інфікування післяопераційного поля;
- у випадках локалізації новоутворення на обличчі – навколо очей, на носі чи вухах, у носогубній зоні.
при склеродермоподібному, інфільтративному, мікронодулярному та базально-плоскоклітинному гістологічному підтипі пухлини. - коли розмір пухлини перевищує 2 см
Метод Мооса дозволяє проводити операцію в умовах стаціонару короткочасного перебування, а в деяких випадках і амбулаторно. Втручання проводиться під місцевою анестезією і не потребує тривалого відновлення.
Операція з Mohs практично немає протипоказань і підходить всім пацієнтам, які хочуть вилікувати рак шкіри. Ефективність даної методики – 99% при первинному новоутворенні та 95% у разі рецидиву.
Етапи проведення операції Моосу
Все відбувається у кілька етапів:
І етап: висічення видимої частини новоутворення. Лікар візуально визначає краї пухлини та видаляє її, не торкаючись здорової тканини.
ІІ етап: виявлення відростків. Проводиться мікроскопічне дослідження посіченого матеріалу. Вилучені тканини розрізаються на пласти, які досліджуються під мікроскопом визначення чистоти країв. Якщо по периметру знаходять ракові клітини, це означає, що є тяжі – відростки, що йдуть у товщу здорових тканин. Операція у такому разі потребує продовження.
ІІІ етап: видалення тяжів. На початковому етапі висічення пухлина розмічається за спеціальною шкалою, це дозволяє надалі точно визначити місцезнаходження тяжів. Звірюючись із картою-схемою, хірург продовжує видалення пухлини, але тільки в тих частинах, де є відгалуження.
ІV етап: вторинне мікроскопічне дослідження. За аналогією з другим етапом знову посічені тканини досліджуються під мікроскопом. При виявленні атипових клітин на межах рани операція продовжується.
Третій та четвертий етапи операції повторюються доти, доки вивчення тканин під мікроскопом не покаже, що пухлина видалена повністю.
Після досягнення чистих країв порожнина ушивається, а при значних пошкодженнях проводиться пластика для її закриття. Весь процес займає близько 4-6 годин, але заздалегідь передбачити точну тривалість неможливо. Це залежить від того, наскільки глибоко поширилася пухлина, і скільки циклів доведеться повторити.
Операція Mohs дозволяє ефективно видаляти ракові клітини, що проникають углиб тканин, при цьому обсяг видаленної тканини максимально скорочується, а ймовірність рецидиву зменшується. Важлива також і естетика – внаслідок застосування методу Моосу вдається зберегти функціональність та зовнішній вигляд післяопераційної зони.
Підготовка до операції Mohs
Дане оперативне втручання не вимагає якоїсь особливої підготовки. Стандартно необхідно здати загальний аналіз крові, коагулограму, аналіз крові на гепатити В та С, а також кров на ВІЛ. Обов’язково перед операцією слід припинити прийом непрямих антикоагулянтів.
Випадки із практики
Ризики та реабілітація після операції Mohs
Як і будь-яке оперативне втручання, операція Мооса має певні ризики, які залежать від локалізації та особливостей новоутворення. Перед проведенням оперативного втручання лікар обов’язково повідомить пацієнта про ризики. Це може бути, наприклад, пошкодження нервів або судин, якщо вони уражені пухлиною
Період реабілітації для кожного пацієнта індивідуальний і найчастіше займає від двох до чотирьох тижнів. Пацієнту рекомендовано уникати фізичних навантажень та доглядати за швом. У разі погіршення самопочуття чи виникнення неприємних симптомів слід негайно звернутися до лікаря.
Якщо у Вас є покази до операції Моосу і Ви хочете дізнатися більше про процедуру – звертайтеся за консультацією до клініки MyDerm. Наші фахівці дадуть відповідь на будь-які Ваші питання і зможуть надати кваліфіковану допомогу при лікуванні раку шкіри.
Для того, щоб записатися на прийом, зв’яжіться з нами будь-яким із способів запропонованих на сайті.
Лікування базаліоми
Базальноклітинний рак або базаліома – це злоякісне новоутворення лікувати яке необхідно лише хірургічним шляхом. Незважаючи на те, що на просторах інтернету Ви можете натрапити на інформацію про видалення базаліоми лазером або радіохвильовим методом – таке рішення може мати найнебажаніші наслідки, такі як рецидив захворювання або метастазування.
Для ефективного лікування базаліоми проводиться оперативне втручання, відоме як метод Моса, в ході якого хірург вирізає уражені тканини. Після видалення базаліоми роблять гістологічне дослідження країв рани. Важливо зробити це ще до завершення операції. Якщо краї чисті та немає ознак метастазування – це можна вважати успішним завершенням лікування. У 99% базаліома виліковується повністю.
Під час операції можуть виникати складнощі, наприклад, іноді базаліома проростає в навколишні тканини і хірургу доводиться збільшувати діаметр рани, щоб досягти “чистого краю” за результатами гістології. Якщо площа висічення досягає кількох сантиметрів – виникає косметичний дефект. Для його усунення в клініці MyDerm використовують складну хірургічну техніку “переміщених клаптів”.
В окремих випадках, якщо підтверджується метастазування, лікар онколог підбирає лікування індивідуально, часто з використанням хіміотерапії.