Діагностика меланоми
Меланомою називається злоякісне переродження меланоцитів – клітин, розташованих в шкірі, і у звичайному стані під дією ультрафіолету виробляють меланін. Наявність цього пігменту і його кількість відповідає за відтінок шкіри людини.
Діагностика меланоми у клініці MyDerm, Київ
Меланома може виникати буквально на порожньому місці або перероджуватися з родимок – диспластичних невусів, в яких кількість пігменту сильно концентровано. Це одна з найбільш агресивних різновидів раку шкіри, тому чим раніше буде проведена діагностика меланоми, тим більше у пацієнта шансів на успішний результат лікування.
Фактори, що провокують захворювання
Причиною розвитку пухлини може стати все що завгодно, але є групи людей, яким варто побоюватися більше за інших. До основних факторів ризику відносяться:
- дуже світла шкіра (I фототип);
- руде або світле волосся;
- сильні сонячні опіки;
- велике число родимок;
- диспластичні невуси;
- наявність меланоми в минулому;
- генетична схильність (меланома або інші онкологічні захворювання у родичів);
- відвідування соляріїв;
- меланоз Дюбрея (передраковий стан шкірних покривів).
У деяких випадках небезпечне захворювання починає розвиватися в результаті травмування родимки та інших новоутворень. Поразка пігментного невуса може проходити практично непомітно, особливо, якщо він розташований в зоні тертя – на шиї, підошвах ніг, в зоні бюстгальтера, в промежині або на талії.
Симптоми меланоми
Захворювання дуже підступно і деякий час може протікати абсолютно безсимптомно. Меланома виникає не тільки на видимих ділянках шкіри – вона може проявлятися на слизових оболонках або судинній оболонці ока, проте це трапляється досить рідко.
Основні ознаки меланоми виглядають так:
- на тілі виникає нова родимка, не схожа на всі інші;
- раніше існуючі утворення почали змінювати забарвлення, розміри, щільність та інші параметри;
- з’явилася кровоточивість або виразка «старої» родимки;
- збільшилися лімфовузли, розташовані в безпосередній близькості до нової, не схожою на інші родимці, або звичного кожному освіти, що змінив свій стан;
- змінилася забарвлення райдужної оболонки одного або обох очей.
При виникненні одного або декількох симптомів, слід негайно записатися на прийом в дерматологічну клініку, де перевірити меланому допоможе фахівець. Дерматологи центру MyDerm застосовують в роботі найсучасніші методи діагностики, що дозволяють виявити захворювання на ранній стадії.
Діагностика меланоми
Кожна людина, що підпадає хоча б під один з перерахованих факторів ризику, повинен знати, як перевірити меланому самостійно. Це дозволить постійно спостерігати за станом пігментних утворень на тілі та швидко реагувати при найменших змінах. Західні фахівці пропонують ABCDE-діагностику, де кожна буква є першою в слові, що символізує один із симптомів. Але оскільки англійську мову знають далеко не всі, для самодіагностики захворювання можна запам’ятати слово «АКОРД», літери в якому працюють за тим же принципом.
- Асиметрія. Огляньте родимку, проводячи посередині умовну лінію, нерівні половинки є приводом для занепокоєння.
- Кровоточивість – мимовільна або в результаті травмування.
- Край – поява рваних країв і нерівностей є приводом для візиту до дерматолога.
- Забарвлення. Будь-які зміни забарвлення і тим більше її нерівномірність – поганий знак.
- Розмір. Якщо родимка зростає в будь-якому напрямку – бігом до фахівця.
- Динаміка – будь-які зміни у вигляді виразки, появи скоринки, зміни шкірного малюнка та ін.
До основних методів спеціальної діагностики відноситься дерматоскопія, яку дерматолог обов’язково проводить після візуального огляду шкіри пацієнта. У більшості випадків дерматоскопічне картина захворювання досить специфічна і не викликає сумнівів, але в деяких випадках лікар може призначити додаткові дослідження – біопсію, гістологічний аналіз, МРТ, ПЕТ-КТ або УЗД внутрішніх органів. Такі дослідження дозволяють не тільки підтвердити діагноз, а й визначити стадію захворювання і ймовірність поширення метастазів.