Запис онлайн
Діабетична стопа – це серйозна ускладнення діабету, яке може призвести до тяжких ушкоджень інфекцією, а також до ампутації кінцівок. Хірургічне лікування має важливу роль у лікуванні діабетичної стопи, тому важливо знати про патогенез, класифікацію, діагностику та лікування цієї хвороби.
Діабетична стопа виникає внаслідок порушень кровообігу та нервової імпульсної передачі в кінцівках. Діабет зменшує синтез оксиду азоту, що приводить до збільшення тонусу судин, порушення кровообігу та гіпоксії.
Порушення нервової імпульсної передачі призводить до зниження чутливості та відсутності болісних відчуттів у кінцівках.
Також до причин розвитку діабетичної стопи відносимо:
Діабетичну стопу можна класифікувати за ступенем важкості, який визначається на основі наступних ознак: наявність виразок, гангрени, остеомієліту та перфорації.
Згідно з цією класифікацією, існує 4 ступені важкості діабетичної стопи:
Чи є симптоми кульгавості?
Глюкоза у високих концентраціях руйнує судини. Кровообіг утруднюється, і у клітинах виникає кисневе голодування. За відсутності живлення відбувається запалення, деградація та відмирання тканин.
Найчастіше страждають артерії та вени найвіддаленіших органів – ніг, на які припадають найбільші навантаження. Згідно зі статистикою, гангрена нижніх кінцівок при цукровому діабеті сягає понад 50% хворих. Врятувати ногу вдається лише кожному другому пацієнтові.
Гангрена при цукровому діабеті підступна тим, що людина довгі роки не підозрює про прихований розвиток некрозу (омертвіння) в області нижніх кінцівок, оскільки знижена шкірна чутливість.
У худорлявих літніх хворих частіше розвивається сухий різновид діабетичної стопи. Процес омертвіння тканин може відбуватися повільно та практично непомітно. Діабетики сприймають перші симптоми поразки як неминучу особливість свого віку. Однак довго не гояться тріщини, рани, а потім виразки на ногах при цукровому діабеті – сигнали лиха!
Суха гангрена – наслідок хронічного розладу кровообігу. Не отримуючи харчування, м’язи нижніх кінцівок втрачають масу та поступово «тануть». Часто суха гангрена спостерігається відразу на обох ногах. З роками уражені ділянки, частіше пальці, усихають настільки, що стають муміфікованими.
Суха гангрена у разі інфікування перетворюється на вологу форму. Цей вид ускладнення діабетичної стопи нерідко розвивається у людей повних, які звикли до того, що ноги часто набрякають. Через велику насиченість водою і жиром мертві клітини не можуть усихати. У тканинах розвивається бурхливий інфекційний процес – гниття.
Для цієї хвороби характерний тривалий розвиток. Суха гангрена нижніх кінцівок починається з ішемії (обмеження кровопостачання) та запалення судин.
Потім зачіпаються м’які тканини, яких не надходить кров. З’являється чітка межа між пошкодженими та здоровими ділянками. Поступово область некрозу розширюється. Тканини, втрачаючи рідину, усихають, чорніють та муміфікуються.
Причина виникнення цього виду ускладнення – раптовий гострий дефіцит крові у кінцівках. Некроз тканин розвивається швидко. Проникнення інфекції спричиняє бурхливий запальний процес. Нога набрякає, темніє, викликаючи сильний біль.
Оскільки між здоровими та гниючими тканинами немає перешкоди, інфекція швидко поширюється в організмі. Внаслідок цього виникає небезпека сепсису (зараження крові).
Також виділяють полінейропатію нижніх кінцівок, внаслідок якої розвивається локальне оніміння ніг, печіння стоп, «мурашки», несильні нічний біль у ступнях, гомілки.
Надалі:
Діагностика діабетичної стопи включає огляд хворого з оцінкою наявності виразок, гангрени, остеомієліту та перфорації. Також необхідно виконати додаткові дослідження, такі як дуплексне сканування, ангіографію, рентгенівські знімки та лабораторні тести.
Вам можуть знадобитись наступні хірургічні втручання для лікування діабетичної стопи:
У пацієнтів з діабетом важливо регулярно контролювати ступінь ризику розвитку діабетичної стопи та вчасно лікувати будь-які виразки або поранення. Для запобігання діабетичної стопи також важливо:
Діабетична стопа є серйозним ускладненням діабету та може призвести до важких наслідків, таких як ампутація кінцівок або смерть.
Для попередження цього ускладнення важливо регулярно контролювати рівень глюкози в крові, дотримуватись відповідної дієти та режиму харчування, контролювати артеріальний тиск та рівень холестерину в крові, а також вчасно лікувати будь-які виразки та поранення.
Для лікування діабетичної стопи використовуються комплексні підходи, що включають як медикаментозну, так і хірургічну терапію.
Цены на услуги
Наши дерматологи
Запись онлайнЗапис на прийом
Як нас знайти
Центр на Лівому березі
Пн-Сб: 08:00-20:00
Нд: 10:00 - 18:00
Центр на Подолі
Пн-Cб: 09:00-20:00
Нд: 10:00 - 18:00